Novinky
21.6.2021

Příběhy traktorů - ZETOR 25

ZETOR 25 – dnes již legendární traktor, který pomáhá tisícům zemědělců po celém světě a pro svou nadčasovost budí obdiv i po desítkách let od zahájení výroby. Co už ale není tak známé, je příběh, který se odehrál na pozadí vzniku tohoto stroje. Pojďme proto společně otevřít historické okénko a tento pozoruhodný příběh si připomenout.

Píše se červen roku 1945 a československý průmysl čeká výzva: zkonstruovat levný traktor o nízké hmotnosti, který bude vhodný pro hromadnou výrobu. Tehdejší vláda prosazovala sjednocený a centralizovaný průmysl, a proto se rozhodla uspořádat soutěž o pozici jediného výrobce traktorů v zemi. Kromě firem, které již traktory vyráběly, zadal tehdejší Národní výbor výrobu traktoru také Zbrojovce Brno – společnosti, která se během války specializovala na produkci zbraní a průmyslových výrobků.

Z počátku se tento úkol jevil jako nesplnitelná mise. Zbrojovka žádné zkušenosti s výrobou traktorů neměla a tlak na projekt umocňoval fakt, že do začátku soutěže zbývalo pouhých 6 měsíců. Projekt byl svěřen konstruktéru Františku Musilovi, jehož týmu se díky výborným technickým znalostem a obrovskému zápalu pro věc podařilo po mnoha peripetiích sestrojit prototyp stroje Z 25. Ten na konci soutěže bojoval o vítězství se Škodou Plzeň a jejich traktorem Škoda 30. Stroj Škoda 30 měl hned ze začátku několik konkurenčních výhod – byl vybaven silnějším motorem (číselné označení 25 a 30 odkazuje na počet koní motoru) a oproti ZETORU 25 na něm práce započaly mnohem dříve, jelikož byl tajně vyvinut na konci války.

6)-Zetor 25 A

Rozhodující porovnání strojů v podobě soutěže v orání ale přineslo překvapivý výsledek. Díky svým technickým parametrům a bezporuchovosti během celé soutěže zvítězil Z 25 a po dlouhém boji mohla jeho sériová výroba konečně začít. Ostatní českoslovenští výrobci traktorů (Praga, Svoboda, Škoda nebo Wikow) mohli ještě doprodat zásoby traktorů, které měli na skladech, ale svou výrobu museli ukončit.

Sériová výroba traktoru Z 25 byla zahájena v druhé půlce roku 1946, přičemž slavnostní předání prvních třech modelů se v areálu Zbrojovky konalo 15. března. Modely Z 25 si získaly oblibu nejen na domácím trhu, ale také v zahraničí. Hned v prvním roce výroby se jich prodalo téměř 3500 ks a 1000 ks bylo vyvezeno do Polska, Dánska, Belgie a Irska. V roce 1949 spatřila světlo světa 2. generace modelu Z 25, a to Z 25 A (víceúčelový) a 25 K (kultivační), který byl především určený na vývoz do Polska. Celkově bylo traktorů typu 25 prodáno 157 570 ks, z čehož bylo 97 000 ks vyvezeno do zahraničí.

Modely prvních Zetorů nemůžou chybět ani v našem muzeu ZETOR Gallery - Z 25 A a Z 25 K jsou součástí stálé expozice historických modelů. Pro fanoušky zemědělské techniky jsme si v rámci oslav 75. výročí navíc připravili opravdovou lahůdku – unikátní model Z 25 v původním stavu, který je součástí bohaté sbírky pana Jana Myšáka. Přijďte si všechny tyto krasavce prohlédnout, těšíme se na vás každý den od 10 do 17 hodin.

20210608_135957_1

Novinky

Partneři